BASS ROCK GOLF CLUB; THE ESMOND TROPHY SAT. 3RD JULY 2010
COURTESY OF NORTH BERWICK GOLF CLUB IS EXTENDED TO ALL COMPETITORS DURING THE TOURNAMENT
WOULD YOU PLEASE INDICATE ON YOUR CARD IF YOU ARE PREPARED TO PLAY IN THE MATCH PLAY STAGES OR NOT
VOLUNTARY SWEEPS WILL OPERATE AS FOLLOWS AT 1.00 PER HEAD PAYABLE TO THE STARTER
TIME Init. PLAYER scr hcp H'Cap CLUB Init PLAYER scr hcp H'Cap CLUB Init PLAYER scr hcp H'Cap CLUB
  8.00am T MCGINLEY     6   TANTALLON D JUSTICE     7   TANTALLON                              
  8.08am A WAITE       6   TANTALLON B MEDLAM     2 LONGNIDDRY                              
  8.15am D WARREN     6 N.BERWICK   D DRUMMOND     2 TANTALLON                              
  8.22am A CHAINEY     6 N.BERWICK   A ROBSON     4 N.BERWICK                              
  8.29am D HAMILTON     3 KILSPINDIE     G MILLIGAN     5 BASS ROCK                              
  8.36am P GREIG       12 HADDINGTON   A WRIGHT     8 TANTALLON N PEOPLES     4 TANTALLON  
  8.43am D HARDING     12 HADDINGTON   C SHIELLS     8 BASS ROCK D LAMBERT     10 N.BERWICK  
  8.50am C PORTEOUS     7 HADDINGTON   S JACKSON     5 LONGNIDDRY E LAMBERT     2 N.BERWICK  
  8.58am K LAIDLAW     7 HADDINGTON   P LEGGATE     9 MUSSELBURGH C LYON       10 R.MUSSELBURGH
  9.06am J HEAPHY     8 GULLANE     R ROURKE     7 LONGNIDDRY G WILSON     11 R.MUSSELBURGH
  9.14am S FAIRFULL     11 CRAIGIELAW   D MOFFAT     9 LIFFNESS NEW S RUSSELL     9 N.BERWICK  
  9.21am T TAN         9 GLEN         S HUNTER     10 GLEN       G NICOL       10 R.MUSSELBURGH
                                                                                               
  9.29am D MCQUILLAN     16 LONGNIDDRY   H BUTTERWORTH     18 TANTALLON S DOYLE     4 GIFFORD    
  9.37am G STEWART     8 N.BERWICK   J DAVIDSON     14 TANTALLON W CLARKE     7 GIFFORD    
  9.45am A WHITSON     10 LONGNIDDRY   J FOLEY     9 GLEN     D SHEARER     3 GIFFORD    
  9.53am A CUNNINGHAM     5 GULLANE     S BARNES     7 TANTALLON C THOMSON     7 GIFFORD    
  10.01am C BARRY     6 ROYAL MUSS.   M MCPHAIL-SM     5 HON.COMPANY H STEWART     6 N.BERWICK  
  10.09am S JARVIS     7 ROYAL MUSS.   A MELVILLE     8 TANTALLON S HORNE     6 GULLANE    
  10.17am A ASTLEY-JO     6 CRAIGIELAW   P MCMORLAND     12 GULLANE   D CARSON     10 N.BERWICK  
  10.23am G MACKENZIE     7 TANTALLON   G THOMSON     2 GLEN       A DOIG       4 TANTALLON  
  10.31am R HELIK       6 TANTALLON   S WRIGHT     5 HADDINGTON J LEYDEN     9 GLEN        
  10.40am P WHITE       8 GLEN         M HILTON     11 WHITEKIRK   G MC CANN     4 GLEN        
                                                                                               
  10.50am C O'DOHERTY     6 GLEN         G MACK       6 GIFFORD   P DEMARCO     8 GIFFORD    
  10.59am N BROWN     4 TANTALLOIN   T BONAR     10 BASS ROCK J ANDERSON     10 ARCHERFIEKD LD
  11.08am R SPOADMAN     12 CRAIGIELAW   P MARTIN     12 HADDINGTON J PARK       6 TANTALLON  
  11.17am K FRASER     12 CRAIGIELAW   P SWAN       10 HADDINGTON N PARK       6 TANTALLON  
  11.26am J COCHRANE     8 HADDINGTON   R CROSSE     12 GLEN       R SPINKS     4 ARCHERFIELD
  11.35am D DONALDSON     12 HADDINGTON   R MACFARLANE     9 GLEN       G SCOTT     10 ARCHERFIELD
  11.44am W GORDON     12 HADDINGTON   P   VALENTE     12 GLEN       D HARPER       TANTALLON  
  11.53am A DRAPER     12 HADDINGTON   J MOWAT     11 CRAIGIELAW K AUGUST     10 GULLANE    
  12.02pm C BURNETT     11 MONKTONHALL S BAXTER     9 GULLANE   M HARPER     4 BASS ROCK  
  12.11pm S PETERS     11 MONKTONHALL C HARDIE     5 N.BERWICK A HANNAY     7 N.BERWICK  
  12.20pm J CURRIE     7 MONKTONHALL G. PERCIVAL     9 LONGNIDDRY I CROPPER     9 MONKTONHALL
12.29pm D WILSON     8 MONKTONHALL P HARVEY     12 HADDINGTON D MACKAY     12 MONKTONHALL
12.38pm G CROPPER     12 MONKTONHALL D LEISHMAN     11 HADDINGTON K MCPARLAND     12 HADDINGTON  
                                                                                             
                                                                                             
                                                                                               
                                                                                               
                                                                                               
  1.10pm S CHERRY     6 MONKTONHALL   J JONES     11 TANTALLON S MAXWELL     20 GULLANE COM
  1.20pm N ORR       1 TANTALLON   J CHERRY     6 MONKTONHALL P STEVEN     2 TANTALLON
  1.30pm M CHERRY     7 MONKTONHALL   F SYME       +1 GULLANE COM D SAUNDERS     8 GULLANE COM
  1.40pm I MURDOCH     10 MONKTONHALL   S COWIE     12 RHODES     M KELLAGHER     10 GULLANE COM
  1.50pm P HOWSON     4 TANTALLON   P BULLEN     9   TANTALLON G COCHRANE     2 N.BERWICK  
  2.00pm A FRASER     4 GULLANE COM   H WALKER     1 GULLANE   S MENZIES     3 GULLANE COM
  2.10pm S NEISON     6 TANTALLON   M MEDINE     3 N.BERWICK C SINCLAIR     5 GULLANE    
  2.20pm M SAUNDERS     1 GULLANE COM   S HOLT       4 TANTALLON C STEWART     6 DUNBAR      
  2.30pm J GLADWIN     11 N.BERWICK   K THOMSON     7 GULLANE COM T ANDERSON     5 WHITEKIRK    
  2.40pm D KING       5 GULLANE COM   I MACASKILL     5 TANTALLON S LINDSEY     2 GULLANE COM
  2.50pm                                                                                        
  3.00pm                                                                                    
  3.10pm                                                                                        
  3.20pm                                                                                        
  3.30pm